UC18YSL3JHZ MV Start Pack 2.5Ah/5.0Ah 18V
  • The HiKOKI UC18YSL3JHZ MV Start Pack contains:
    2 x 18V/36V BSL36A18X MULTI VOLT Battery Packs 5.0Ah/2.5Ah. A powerful and compact MULTI VOLT battery for 18V and 36V heavy-duty applications. Automatic Switching System, intelligent circuitry changes voltage automatically to power HiKOKI's 18 V and 36 V tools
    1 x UC18YSL3 Fast Charger for 14.4V-18V Battery Packs. Intelligent electronics ensures constant communication between tool, battery and charger to prevent overload, overheating, overcharge and overdischarge for longest battery and tool life. The integrated 4-LED display shows remaining battery charge to prevent costly downtime on the job. An integrated cooling system reduces the heat generated by the battery and charger during charging. It can be used in cold environments from -10°C.